JOVÁNKOVO PŘÍBĚH

Jovánek je veselý klučík, který měl zprvu normální vývoj. V jeho roce a půl uměl chodit na nočník, sám se najedl, uměl říct pár základních slov. Vše se změnilo po úraze, kdy jsme pak následně tři týdny strávili v nemocnici s popáleninou 2B stupně. Domů jsem se vracela s velkým miminem, které bylo zase na plenkách a vše začalo od začátku.

Ve dvou letech přišla diagnóza - dětský autismus s ADHD a nám se úplně změnil život. Nicméně rozhodli jsme se s tím poprat s pozitivním přístupem a nezastavila mě v tom ani náhlá smrt mého tatínka, Jovánkovo dědečka. V takové situaci máte totiž na výběr jen ze dvou věcí. Buď se tím necháte doslova semlít, nebo se rozhodnete žít, protože důvodů k životu je vždycky mnoho. Já si v té době uvědomila, že můj syn je pro mě všechno na světě a že je to nejkrásnější a nejčistší stvoření na planetě!

A tak začala jízda jako blázen. 

Nejprve jsme museli najít cestu sami k sobě.


Autismus je nádherný svět plný divů, lásky a dobrodružství.

A tak začalo naše malé velké cestování. Bylo to pro nás takové vysvobození, protože jsme se vzpamatovali ze všech šoků, které přišli za sebou v poměrně krátké době. Z Jovánka byl veselý klučík, který má svůj svět. Nicméně jsme jako rodiče stále řešili problém, že nenavazuje oční kontakt a přišlo mi, že nerozumí ničemu, co říkám.

Ve 2,5 letech nastoupil do školky do Centra Bazalka (kam dnes chodí už do 2.třídy ZŠ), kde nám velmi pomohli. Pomocí znakové řeči jsme dokázali se dostali o malý krok dopředu. Jovánek byl schopný říct si alespoň o základní potřeby. Navázali jsme ještě s dalšími aktivitami v Autiscentru, kde se mohl ten kluk buď vyblbnout, nebo zarelaxovat. Harmonizační lůžko byl dar z nebes, který Jovánka opravdu zklidnil a jeho ADHD se dalo lépe ovládat. Pro mně to byl vlastně úplně první kontakt s Muzikoterapií.

Čas si utíkal a Jovánek prospíval. Následovala doba Covidová, která nás ale nezastavila, Výletili jsme pořád, vlastně jsme se vůbec neomezovali. Čas jsme využili i k tomu, že jsme hledali další aktivity, které by mu mohly pomoct zlepšit kvalitu jeho života.

Delfinoterapie je jedna z druhů terapií se zvířaty. Každá působí na nějakou oblast, ale delfíni mají účinek na všechny. Dokáží díky echolokaci určit oblast problému a léčit jí. Vývoj takového dítěte tím dokáží zrychlit o několik levelů dopředu.

Tady patří velké díky babičkám, které sledují televizi a obě mi pak volali, že právě odvysílali pořád s delfinoterapií s českým delfinoterapeutem Oldou Burešem (www.delfinoterapie.cz). Mě to samozřejmě zaujalo a začala jsem hledat detailnější informace. Následovalo obrovské nadšení a rozhodnutí, že jakmile skončí pandemie, začneme tuto výzvu realizovat. A tak se také stalo.

V roce 2022, Jovánkovi bylo 7 let, jsme odletěli poprvé do Turecka na delfinoterapii. Díky českému delfinoterapeutovi jsme se rychle zorientovali, ze mě spadly všechny obavy a Turecko jsme si absolutně oba s malým zamilovali. Přesvědčila jsem se osobně, jakou moc delfíni mají, jak úžasná stvoření to jsou a jak jsem byla dojatá, když na Jovíkovi byly vidět pozitivní změny po absolvování prvních delfinoterapií, si nedovedete ani představit.

Jovánkovi se zlepšila soustředěnost o 150%. Najednou vydržel u stolu a neměl problém dokončit úkoly. Začal mít zájem o dění kolem něj a bylo vidět, že mnohem lépe rozumí všemu, co se mu říká.

Věděli jsme, že další rok to chceme absolvovat znova, i kdybychom měli šetřit jen na to.

S pozitivním přístupem a nadhledem nejdál dojdeš.

Abych tomu jako máma lépe pomohla, uspořádala jsem pro Jovánka vernisáž a prodejní výstavu, kde se nám podařilo vybrat bez problémů na letenky + něco málo navíc. To byl únor roku 2023. Byla jsem jednak mile překvapená, jakou podporu kolem sebe máme, kolik lidí nám drží palce. Naprosto úžasné!

Na konci srpna jsme na dva týdny letěli do Turecka, kde jsme s dalším úspěchem absolvovali druhou delfinoterapii. A opět první výsledky byly vidět už tam. Jovánek začal opakovat slova. Začal mít zájem o děti, chtěl se zapojovat mezi jejich hry sám od sebe. Začal si dokonce vymýšlet, co chce koupit :D Hrozně jsme si to užívali. Začal projevovat zájem o další aktivity. Bylo vidět, že rozumí úplně, ale úplně všemu a neměl probém defakto splnit jakýkoliv pokyn. Třeba po sobě uklidit hračky.

A protože samozřejmě dál prospívá i doma, díky aktivitám ve škole i mimo ní - vše na sebe prostě navazuje - vše je důležité - chceme, do třetice všeho dobrého, delfinoterpii podstoupit i letos.

Je to ale opravdu finančně náročná záležitost. 

Protože se ale moje umělecká kariéra rozvíjí a mám podporu od samých skvělých lidí, kterou mi projevila také Galerie Naga, dala jsem dohromady všechna díla z posledních dvou let, která budou vystavená a zároveň určená k prodeji. Výtěžek opět věnuji mému Jovánkovi na výdaje s delfinoterapií spojené.

Každý rodič se pro svoje dítě snaží udělat i nemožné. Ani já v tomhle nejsem výjimkou.

JAK SE NA DELFÍNY PŘIPRAVUJEME, JAK SE NÁM DAŘÍ A DALŠÍ AKTIVITY MŮŽETE SLEDOVAT NA INASTAGRAMU @autistazbudejc

Děkujeme, že jste v tom s námi!